ORIGAMI W SZKOLE PDF Drukuj Email
Wpisany przez M. Wanat   

W naszej szkole od wielu lat działa koło zainteresowań „Matematyczne origami”. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas I-III gimnazjum i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczniowie zarażeni pasją wykonywania modułów i składania z nich brył uczestniczą w zajęciach ze 100% frekwencją.

Początki nie były łatwe, ponieważ uczniowie musieli nabyć umiejętność czytania diagramów i  odszyfrowywania zagięć i zakładek. Pomimo początkowych trudności wszyscy uczestnicy koła zostali zauroczeni origami modułowym i  bardzo szybko zgłębili tajniki tej sztuki. Okazało się, że jest to wspaniała recepta na stres, okazja do spotkań, współpracy i jednocześnie wspaniałej zabawy.

Uczniowie mieli możliwość wędrówki po sieci w poszukiwaniu kolejnych serwisów poświęconych origami. Bardzo często sami wyszukiwali diagramy brył, które chcieli wykonać.

Pierwszym modułem z jakim postanowili się zmierzyć  był  moduł do wykonania  brył zwanych kręciołkami. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się także pudełka, kolczatki oraz bryły kwiatowe. Kilka godzin zostało poświęconych snapologii, czyli wykonaniu brył z pasków.

Ze wszystkich poznanych modułów uczniowie starali się złożyć miniaturowe bryłki; niektóre z nich miały średnicę 1cm.

Po bryłkach  uczniowie postanowili zająć się oribaną, czyli składaniem aranżacji kwiatowych z papieru. W czystej sztuce origami nie używa się kleju, tutaj jest to właściwie nieuniknione. Owszem, każdy element oribany jest wykonany techniką origami (kwiaty, liście), a później elementy są najczęściej przyklejane do łodygi.

Podsumowując można stwierdzić, że zajęcia origami to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu  a jednocześnie  nauka, która pozytywnie wpływa na osobowość dziecka poznającego własną wartość, rozwijającego fantazję i zdolności manualne.

 

Od 2006 roku uczniowie naszej szkoły biorą udział w Wojewódzkim Konkursie Origami „ Świat z kartki papieru”.

Prace uczniów oceniane są przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Origami „Papierowe Fantazje”  oraz Polskiego Centrum Origami a także przez artystów - plastyków.

Jury bierze pod uwagę dokładność zgięć, precyzyjne wykonanie, dobór papieru i koloru oraz trudność i atrakcyjność modelu.

Podsumowanie konkursu odbywa  się każdego roku w maju w świetlicy Bursy Szkolnej nr 1 w Lublinie. Wszyscy uczestnicy konkursu są na nie zaproszeni i mają zapewnione atrakcyjne spędzenie czasu. Każdy może wziąć udział w warsztatach origami prowadzonych przez najlepszych origamistów w Polsce, poza tym można  obejrzeć wszystkie modele w Galerii Sztuki „Mniej Więcej”. Na najlepszych uczestników i ich opiekunów  czekają dyplomy i nagrody rzeczowe.

W pierwszej edycji tego konkursu uczennica naszej szkoły – Agnieszka Ciurysek zdobyła I miejsce w kategorii origami modułowe. W ubiegłym roku szkolnym, w V edycji konkursu Anna Hrycyk zajęła II miejsce, Dorota Czop – III miejsce, Joanna Godzisz – wyróżnienie w origami modułowym.

 
55.JPG

WARTO PRZECZYTAĆ

LICZNIK ODWIEDZIN OD XII 2010

Odsłon : 476585

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 
Pobierz aktualne
Testy na Prawo Jazdy